Ahojte Sashaci,

toto je môj prvý žurnál a k jeho napísaniu ma priviedlo zamyslenie nad tým na aké koreničky sa hodia moje nálepky. Kto už do mojej galérie - haraburdiska niekedy zavítal vie, že ponúkam najmä nálepky na koreniny a do kuchyne. Nálepky som vytvorila najprv pre seba, aby som všetky svoje zásoby chránila pred moľami. Všetky koreniny a poraviny som dala do sklenených fľaší a fľaštičiek od výživy, horčice, či závaraninových pohárov.

Opätovné použitie sklenených nádob vyhovovalo mojmu ekologickému zmýšľaniu, no zo spätných väzieb zákazníkov či vaších požiadaviek na výrobu nálepiek som zistila, že vám mnohokrát nevyhovuje rozmer, pretože máte doma tvarovo iné koreničky. Je ľahké nalepiť nálepku na oválnu zaváraciu fľašu, no niečo úplne iné je, ak máte hranaté koreničky alebo potrebujete dať nálepku na malé viečko.

Zaujímalo ma aké konkrétne koreničky majú moji zákazníci a aký je výber koreničiek na internete či v kamenných predajniach. Vybrala som preto, týchto pár typov koreničiek, ktoré zrejme máte väčšina doma alebo si ich možno plánujete kúpiť. Pri svojom hľadaní som sa zamerala najmä na koreničky, ktoré sa dajú zakúpiť samostatne po kusoch. Väčšina sád totiž obsahuje 6 až max. 18 koreničiek a tento počet je málokedy dostatočný na to, čo v kuchyni na korenenie jedál potrebujeme. Nevylučujem, že sa dá kúpiť aj super sada koreničiek, ale v tomto žurnále ich spomeniem len okrajovo.

Koreničky od Ikea a Mobelixu

Najznámejšie sú asi koreničky Rajtan z obchodnej siete Ikea. Sú to sympatické zaguľatené koreničky so zrezanými bokmi. Majú pekný tvar, dostatočný objem a môžete ich postaviť naklonené alebo vzpriamené. Na nalepenie nálepky máte najviac miesta na zrezanom boku. Ak však chcete názvy prečítať musíte koreničky otočiť širším zrezaným bokom k vášmu pohľadu, čo vám zaberie viac priestoru ako by ste potrebovali pri ich zoradení vedľa seba užšou stranou. Zákazníčka Zuzana však uložila koreničky na seba a konflikt s priestorom tak elegantne vyriešila.

nálepka na boku koreničky Rajtan od Ikei

Nálepku si môžete nalepiť aj na viečko. Problém je však v tom, že viečko má drážku, čo spôsobí že nálepka sa v tomto mieste nemá o čo prichytiť. Tým, že nálepka nedolieha celou plochou na podklad, sa zvyšuje možnosť že sa nálepka skôr odlepí, či inak mechanicky poškodí.

Ako nalepiť nálepky na koreničky Rajtan od Ikei.

Takto si však z koreničkami Rajtan poradili moje šikovné zákazníčky Slávka a Anya. V obidvoch prípadoch sú však nálepky menšie ako moje najpredávanejšie farebné okrúhle 4 cm nálepky. Vpravo sú moje nové čierne okrúhle nálepky ale s rozmerom 3 cm a vľavo farebné mini nálepky s priemerom 2,5 cm. Tento typ koreničiek sa dá kúpiť aj v Mobelixe a ich viečko je bez drážky. Alebo podobný typ koreničy nájdete aj v tejto sade Regina.

Koreničky s tesniacim vrchnákom

Veľmi pekné mi osobne prídu nádobky s tesniacim vrhnákom. Pri ich kúpe však myslite na to či chcete lepiť nálepky na bok alebo na viečko nádoby. Dobrým príkladom je nalepenie akvarelovej nálepiek s priemerom 4 cm na oblú tesniacu dózičku, ktorú mi zaslala Anya. Nalepenie nálepky na bok nádobky sa nepodarilo, pretože na oblom bruchu nádoby zostala nálepka pokrčená. V tomto prípade by bolo lepšie nalepiť nálepku na viečko, vtedy však potrebujete menšie nálepky ako 4 cm. Ak však máte koreničky uložené v takej výške, kde nevidíte na nálepku, radšej si zvoľte nádobku s valcovitým tvarom napríklad takúto. Dá sa kúpiť aj v kamenných predajniach s domácimi potrebami.

tesniace korenicky

Klasické sklenené koreničky

V domácich potrebách najčastejšie narazíte na hranatú sklenenú koreničku s oblým skleneným vrchnákom, ktorá je vďaka svojej štvorcovej podstave dobre skladná, no jej hrany presne vymedzujú priestor na nalepenie nálepky. Táto korenička má dve varianty, mešiu s objemom 120 ml alebo vyššiu s objemom 150 ml. Práve táto menšia korenička, má výšku tohto priestoru presne 4 cm, takže pri lepení sa budete musieť snažiť dobre sa trafiť. Aby pôsobila nálepka nenatlačeným dojmom, zvolila by som radšej menšie nálepky s priemerom 3 cm. Na fotke dole vľavo je vyššia 150-tka so 4 cm nálepkou a napravo nižšia 120-tka s čiernou 3 cm nálepkou.

Ukážka sady koreničiek v stojane

Ak zvažujete predsa len kúpu sady koreničiek tu je príklad mojej zákazníčky Slávky ako si poradila s  12 koreničkami v nerezovom stojane. Koreničkám vloženým do stojanu vidno najmä ich viečka a pre rýchly výber korenia je najlepšie nalepiť ich priamo tam. Viečko je však pomerne malého priemeru a ešte zaoblené, čo zhoršuje nalepenie akejkoľvek nálepky. Tip na správnu nálepku však vzišiel priamo od Slávky a to zmenou mojich farebných 4 cm nálepiek na mini nálepky s rozmerom 2,5 cm.

Na záver by som rada spomenula zopár koreničiek, o ktorých si myslím že sú svojím tvarom najviac praktické. Ide o koreničky Season od Tescomy a koreničky Droppar od Ikei. Sú vysoké a úzke čo považujem pri šetrení priestorom za veľkú výhodu. Dizajnovo sú jednoduché, takže sa hodia aj do modernejších kuchýň. Nemám však s nimi osobnú skúsenosť, preto ak ich niekto máte doma, budem veľmi rada ak sa v komentároch podelíte o svoj názor.

Ďakujem za váš čas pri čítaní tohto žurnálu a dúfam, že vám nim pomôžem pri výbere koreničiek a veľkosti nálepiek.

Darinka alias Haraburda